Trasa szlaku Papieskiego w gminie Węgierska Górka

Przystanek I -Skwer Jana Pawia II

Skwer Jana Pawła II znajduje się w centrum wsi, przed budynkiem Gminy Węgierska Górka. Stoi tu obelisk z piaskowca, z krzyżem, tablicą i napisem: "W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków Wujek 12 II 1958" (ks. Karol Wojtyła) -"Największemu z Rodu Polaków Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowemu Obywatelowi Gminy Węgierska Górka wdzięczni za dar obecności w naszych sercach "-Mieszkańcy Gminy.
Na skwerku zasadzono 27 świerków szlachetniej odmiany symbol 27 lat pontyfikatu, oraz dąb z nasion poświęconych przez Ojca Świętego dar Nadleśnictwa Węgierska Górka. Nieopodal skweru znajduje się Osiedle XX-lecia IIRP (w bloku nr 4 kardynał Wojtyła odwiedził rodzinę Golców), i dom należący niegdyś do rodziny Kasperlików (obecnie siedziba Instytutu Terezjańskiego), gdzie 5 czerwca 1972 r. w czasie wizytacji kanonicznej parafii Cięcina kardynał Karol Wojtyła spotkał się z mieszkańcami bloków i odprawił Mszę świętą.
Ulicami Zieloną i Kościuszki, którymi kardynał Karol Wojtyła przejeżdżał niegdyś podczas wizyt duszpasterskich, przechodzimy teraz do kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego.


Przystanek II -Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego

W spisie świętopietrza, w połowie XIV w. Cięcina wymieniana jest jako parafia posiadająca swój kościół. Jest to zatem jedna z najstarszych parafii na Żywiecczyźnie. Po wizytacji kanonicznej parafii w Cięcinie 6 czerwca 1972 r. kardynał Wojtyła wpisał w Tece Wizytacji: "Parafia w Cięcinie ma długą przeszłość i bogaty dorobek. (...) W okresie powojennym udało się zbyt rozległą parafię podzielić, powstała parafia w Wieprzu i Juszczynie. Pozostała natomiast sprawa Węgierskiej Górki, która jest osiedlem przemysłowym pozbawionym własnego kościoła czy kaplicy. Starania o budowę nowego kościoła idą w parze z projektem nowej lokalizacji, bliżej Węgierskiej Górki. W każdym razie nieodzowne jest uruchomienie punktu katechetycznego w tej miejscowości i wytrwałe śledzenie jej rozwoju pod kątem potrzeb duszpasterskich. Niech Bóg błogosławi! Ks. Karol kard. Wojtyła".
21 stycznia 1976 r. kardynał Karol Wojtyła przewodniczył tu uroczystościom pogrzebowym tragicznie zmarłego kanonika ks. Jana Bryndzy i wygłosił kazanie: "w tym testamencie, któryby (ks. Bryndza) napisał, gdyby zdążył, na pewno by wam polecił (...) ażebyście, tak jak za Jego życia i duszpasterzowania, tworzyli tę żywą, tę bardzo gorącą wspólnotę Ludu Bożego... Żeby Was ożywiała głęboka wiara. Żebyście z tej wiary wyprowadzali swój pogląd na świat i na wszystkie jego sprawy... Żebyście z tej wiary kształtowali Wasze życie i osobiste i rodzinne i społeczne, i żeby ona była siłą wiodąca każdego i wszystkich".
Cztery miesiące przed wyborem na papieża 18 VI 1978 r. kardynał Karol Wojtyła dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce. Odprawił z tej okazji Mszę św. koncelebrowaną i wygłosił kazanie. Wspomniał w nim pierwszego budowniczego kościoła śp. ks. Jana Bryndzę: "Niech jego trud będzie kamieniem węgielnym kościoła, któremu na imię Przemienienie Pańskie".
Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, należący do Parafii Cięcina, wybudowano w latach 1977-1981. Bryła kościoła przypomina trzy namioty. W świątyni znajdują się największe organy piszczałkowe na Żywiecczyźnie, oraz bardzo ciekawe witraże, przedstawiające sceny z życia Jezusa i Maryi. Na uwagę zasługują: ołtarz główny ze sceną Przemienienia Pańskiego, oraz dwa boczne ołtarze wykonane z mozaiki marmurowej. Msze święte w niedziele: godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30,18.00. Ulicą Jana Pawła II w Cięcinie udajemy się obok zabytkowej kapliczki Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem (1890 r.) i cmentarza parafialnego - do kościoła p.w. Świętej Katarzyny.


Przystanek III -Kościół p.w. Świętej Katarzyny

Biskup/kardynał Karol Wojtyła odwiedzał kościół parafialny i usytuowaną obok plebanię podczas licznych wizyt duszpasterskich. Przy ołtarzu polowym obok Krzyża Misyjnego, 25 maja 1968 r., kardynał Karol Wojtyła przewodniczył uroczystości Nawiedzenia parafii przez Matkę Bożą Częstochowską w symbolu świecy; koncelebrował Mszę świętą i wygłosił kazanie. W tym miejscu położono kamień z tablicą, upamiętniający to wydarzenie. W czasie wizytacji 5 czerwca 1972 r. spotkał się ze służbami kościelnymi, w tym z organistą Władysławem Pietraszewskim w "Organistówce" (obecnie biura GS Samopomoc Chłopska).
Z posługą duszpasterską kardynał Karol Wojtyła był u chorego księdza Ludkowskiego (ul. Solany 8), u chorego w rodzinie Bindów (ul. Różana 5). Wizytował też punkt katechetyczny w domu rodziny Juraszków (ul. Św. Katarzyny 167). Drewniany Kościół Parafialny p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Wystawił go w latach 1530-1542 właściciel dóbr Krzysztof Komorowski. Potwierdzenie przynależności kościoła wraz z parafią cięcińską do dekanatu oświęcimskiego pochodzi z 1644 roku. Kościół rozbudowano w 1666 roku staraniem ks. Stanisława Kaszkowica proboszcza żywieckiego.
Stylową architekturę świątyni przekształciły wielokrotne przebudowy, w tym: wydłużenie nawy w 2 połowie XIX w., dobudowanie zakrystii oraz skarbca. W wyposażeniu kościoła można obejrzeć: barokowe ołtarze z XVII w., kaplicę Św. Franciszka z 1895 roku oraz kamienną chrzcielnicę kielichową z 1705 roku. Do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie przeniesiono stąd cenne obrazy: Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny (XV w.) oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, św. Katarzyną i św. Barbarą z początku XVI w. Zabytkowy obraz św. Katarzyny z ołtarza głównego z 1643 r. znajduje się w zbiorach Kurii Metropolitarnej w Krakowie. W latach siedemdziesiątych za pomocą techniki rentgenowskiej zostało pod tym obrazem odkryte stare malowidło z XV wieku. Naprzeciw kościoła p.w. Św. Katarzyny stoi stara wikarówka i zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena. Msze święte w niedziele: godz. 8.00 i 11.00.
Idąc ulicą Św. Katarzyny w stronę Cięciny Górnej, mijamy Gimnazjum im. Ks. Profesora Józefa Tischnera i Szkołę Podstawową im. Konstytucji 3 Maja.


Przystanek IV -Hala Lipowska (1324 m)

Przepiękny i rozległy widok w kierunku Małej Fatry, grupy Wielkiej Raczy, Tatr i Orawy. Dla narciarzy schronisko jest w tym miejscu bardzo ważne, gdyż mając punkt oparcia można w pełni wykorzystać świetne tereny narciarskie zarówno na Lipowskiej, jak też w masywie Pilska i jego otoczenia.
W schronisku PTTK na Hali Lipowskiej ksiądz Karol Wojtyła przebywał 9-12 lutego 1958 r. Była to jedna z większych zimowych wypraw górskich księdza Wojtyły ze Środowiskiem; dla oddalenia podejrzeń ówczesnych władz (grupa większa niż trzy osoby) nazywana kursem narciarskim. Wspomina Maria Bucholc w "Zapisie Drogi": "(…) w tej wyprawie oprócz Ks. Karola Wojtyły brali udział Maryjka Kiwerska, Maria Bucholc, Elżbieta Ostrowska, Włodzimierz Kiwerski, Marian Wójtowicz i Jerzy Ciesielski, który był instruktorem kursu".
W pokoju w schronisku ksiądz Wojtyła odprawiał codzienne Msze święte. Z pobytem na Lipowskiej można połączyć popularną wśród żywieckiego duchowieństwa anegdotę: "Było to tuż przed Wielkanocą w 1960 r. Na plebanię w Rajczy przyszedł wraz z towarzyszami Ks. Karol Wojtyła i poprosił księdza proboszcza o pomoc w załatwieniu pojazdu do Złatnej. Ksiądz proboszcz spojrzał na ubranego w sportowy strój kapłana i rzekł: 'A czego tu ksiądz szuka. Nie lepiej byłoby zostać w parafii i pomóc księdzu proboszczowi?'. Pojazd jednak pomógł załatwić i turyści dotarli do celu podróży. W niedługim czasie niecodzienny turysta w nowej roli biskupa odwiedził księdza proboszcza. Zbitemu nieco z tropu gospodarzowi okazał życzliwość i z uśmiechem wspomniał tamto spotkanie ".
Ks. Karol Wojtyła był na Lipowskiej nie tylko na nartach, ale wędrował także pieszo (np. jedną z najpiękniejszych tras górskich w Beskidach: ze Złatnej przez Halę Rysiankę, Halę Lipowska, Halę Redykałną, Zapołankę przez Kiczorę do Ujsół), co wspominają księża z sąsiednich parafii, których odwiedzał.


Przystanek V -Hala Boracza

Hala Boracza leży na przełęczy między szczytami Prusowa oraz Boraczego Wierchu. Wchodzi w kompleks hal, z których największe to: Dadoki, Cukiernica, Milówki. Z Hali Boraczej prowadzą trzy atrakcyjne grzbietowe szlaki turystyczne. Pierwszy to szlak niebieski, kończący się w Żabnicy; który możemy opuścić na wysokości Palenicy i zejść Szlakiem Papieskim do Ciśca. Drugi szlak czarny do żółtego, na Hali Redykalnej spotyka się ze Szlakiem Papieskim. Trzeci szlak to odcinek szlaku niebieskiego schodzący do Rajczy. Wędrówka szlakiem w kierunku Prusowa obfituje w piękne widoki na Beskidy oraz dolinę Soły od Węgierskiej Górki aż po Bramę Wilkowicką oraz przełom w Tresnej. Na Hali Boraczej znajduje się schronisko, postawione w 1925 r. Zielonym szlakiem z Milówki przez Halę Boraczą wędrował ks. Karol Wojtyła z narciarzami w lutym 1958 r.
Na Prusów wychodził ks. biskup Wojtyła w czasie wizytacji parafii Żabnica i Milówka, a także podczas prywatnych odwiedzin u znajomych proboszczów: ks. Karola Śmiecha i ks. Tadeusza Gergovicha. Pod szczytem Prusowa znajduje się kaplica, którą nawiedził ks. kardynał Wojtyła. Grzbietami Prusowa i Palenicy dochodzimy do kościoła p.w. Św. Maksymiliana Kolbe w Ciścu, a przez przysiółek Milówki do kościoła p.w. MB. Częstochowskiej w Żabnicy.


Przystanek VI -Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej

Kościół p.w. MB Częstochowskiej w Żabnicy powstał z inicjatywy księdza Jana Figuły, wikariusza w Milówce. Budowę drewnianego kościoła rozpoczęto w 1910 roku. Drewno na budowę kościoła dostarczyli mieszkańcy Żabnicy i arcyksiążę żywiecki Karol Stefan Habsburg. Kościół budowali cieśle z Żabnicy pod kierunkiem majstra ciesielskiego Jana Kurowskiego z Kamesznicy. Budowę ukończono w 1914 roku, i w tym samym roku kościół poświęcił ks. Piotr Padykuła, proboszcz z Milówki. W roku 1915 dobudowano wieżę. Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej, a ołtarze boczne świętemu Józefowi i świętej Annie.
Ołtarz wykonał w 1914 roku rzeźbiarz Jarząbek z Kęt. Stacje Drogi Krzyżowej kupiono w Wadowicach. Żabnica odłączyła się od Milówki i stała się samodzielną placówką duszpasterską 26 kwietnia 1918 roku. W latach 1957-61 ówczesny proboszcz w Żabnicy ks. Karol Śmiech rozbudował kościół i nadał mu obecny kształt. Organy pochodzą z 1966 roku. Drewniane żyrandole w kościele wykonał miejscowy rzeźbiarz Józef Kupczak w 1965 roku. Dach kościoła pokryty jest blachą miedzianą. Witraże zostały wstawione w 1984 roku.
W roku 1966 ks. biskup K. Wojtyła udzielił w tym kościele Sakramentu Bierzmowania.Msze święte w niedziele: godz. 7.00, 9.15, 11.00, 18.00.
Jan Romański wspomina: "Wiecie 1963 roku podczas prywatnych odwiedzin w Żabnicy u ks. Proboszcza Smiecha, ks. biskup Wojtyła odbył pieszą wycieczkę w góry".


Przystanek VII -Kościół p.w. Świętego Maksymiliana Kolbe

Kościół ten odwiedzał kardynał Karol Wojtyła w czasie wizyt duszpasterskich dwukrotnie w 1973, i w 1977 roku. Historia powstania i budowy kościoła parafialnego w Ciścu odzwierciedla trudności, na jakie napotykał Kościół w okresie Polski Ludowej. Etapy budowy kościoła, zwanego "cudem jednej doby ":
1970 grupa mieszkańców Ciśca, należącego wtedy do parafii Milówka, zwraca się do ks. kardynała Wojtyły z prośbą o podjęcie kroków w celu budowy kaplicy w Ciścu.
1972 zaufane grono parafian wraz z ks. Władysławem Nowobilskim podejmuje w tajemnicy decyzję o budowie kościoła; ma on powstać na parceli, oddanej na ten cel przez Marię i Władysława Śleziaków.
VI/VII1972 rozpoczyna się budowa fundamentów pod dom dwurodzinny budzi to podejrzenie władz, które wstrzymują inwestycję.
5 XI1972 niedziela: godz. 6 ks. Nowobilski odprawia Mszę św. i w kazaniu zachęca ludzi do podjęcia budowy kościoła, godz. 7 rozpoczynają się prace, do których przyłącza się coraz więcej ludzi z Ciśca i okolicy.
godz. 11 Służba Bezpieczeństwa nawołuje do przerwania budowy i następują pierwsze przesłuchania. Wieczorem władze, chcąc utrudnić pracę, wyłączają prąd; budowa jest kontynuowana przy świetle ognisk i reflektorów samochodowych.
godz. 22 zagrożenie budowy mury podpierane są żerdziami; noc z 5 na 6 XI gorączkowym pracom towarzyszy nieustanna modlitwa. Została położona więźba.
7 XI 1972 wtorek rano ks. Nowobilski odprawia na prowizorycznym ołtarzu dziękczynną Mszę św.
7 I 1973 pierwsza wizyta ks. Kardynała w wybudowanym kościele, w czasie której odprawił Mszę św.
8 VII 1973 ks. kardynał Wojtyła przewodniczy Mszy świętej, w czasie której poinformował o przebiegu starań związanych z legalizacją kościoła. Podczas kazania powiedział:
"Sprawa ta jest doniosła dla naszego społeczeństwa i dla naszej Ojczyzny. Bo my chcemy, ażeby ta Ojczyzna rosła, żeby się rozwijała, żeby w niej był ład i sprawiedliwość. I właśnie dlatego stawiamy jasno sprawę praw obywatelskich, bo tylko na tych zasadach może się rozwijać współczesne społeczeństwo ".
18 XII 1977 uroczysta konsekracja ołtarza. W aktach parafialnych czytamy: "Roku Pańskiego 1977, dnia 18 miesiąca grudnia Ja Karoł Kardynał Wojtyła, arcybiskup krakowski poświęciłem ten ołtarz na cześć Bł. Maksymiliana Marii Kolbego i zamknąłem w nim Relikwie Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz udzieliłem poszczególnym wiernym w Chrystusie w dniu dzisiejszym odpustu zupełnego, stosownie do zwyczaju Kościoła ".
Cichym bohaterem zdarzeń w cisieckiej parafii jest ks. proboszcz Władysław Nowobilski. Urodził się w Białce Tatrzańskiej, święcenia otrzymał z rąk arcybiskupa Karola Wojtyły w 1967 r. w rodzinnej miejscowości.
Podczas pielgrzymki dziękczynnej Gminy Węgierska Górka w 1996 roku Ojciec Święty powiedział do ks. Nowobilskiego: "Aleśmy w Ciścu walczyli".
W Ciścu jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II. Odpowiednie dokumenty zostały przekazane na ręce Ojca Świętego w Watykanie w roku 2000. Szkoła bierze czynny udział w dorocznych uroczystościach Zlotach szkół imienia Jana Pawła II, jakie odbywają się w różnych rejonach Polski.
Msze święte w kościele p.w. Św. Maksymiliana Kolbego w niedziele: godz. 7.00, 9.00, 11.30, 17.00, 18.00.
Ulicą Kardynała Stefana Wyszyńskiego, mijając liczne kapliczki dochodzimy do Skweru im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce. Ks. Kardynał przejeżdżał tą ulicą wielokrotnie w głąb doliny do parafii Milówka, Rajcza, Ujsoły i innych. Jest to ostatni etap naszej wędrówki.

Szlak

Kontakt z nami:

Parafia Rzymsko Katolicka pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe
Cisiec
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 178
34-350 Węgierska Górka
diecezja Bielsko Żywiecka.

Telefon: (33) 864 15 21
Fax: (33) 864 07 01
E-mail: parafia@cisiec.eu

Kapłani posługujący w parafii

Kapłani posługujący w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Ciścu.

  • Ks. Proboszcz: Ksiądz Kanonik Marek Nieciąg
  • Od 27-08-2017 Proboszcz w Ciścu

  • ks. Wikariusz: Drabek Tomasz
  • 19.02.1987 Kobiernice,
  • Święcenia kapłańskie: 26 maja 2012 r., Bielsko-Biała,
  • W parafii od: 29 sierpnia 2015 r.
  • Kontakt:drabekt@gmail.com

... więcej